Specialist marketing / Marketing Specialist

ROMÂNĂ

Despre noi

Hikvision este cel mai important furnizor mondial de produse și soluții inovatoare pentru securitatea video. Hikvision avansează tehnologii de bază de codare audio și video, procesarea imaginilor video și stocarea datelor aferente, precum și tehnologii orientate spre viitor, cum ar fi cloud computing, date de mari dimensiuni și deep learning. Pe lângă industria de securitate video, Hikvision și-a extins activitatea și către dispozitive inteligente pentru uz casnic, automatizări industriale și electronice pentru automobile - toate bazate pe tehnologia video-inteligentă - pentru a explora noi moduri de susținere a dezvoltării pe termen lung.

Hikvision caută acum un specialist marketing proactiv, creativ și orientat spre detalii care să se alăture echipei noastre din București, România.

 Responsabilități:

  • Stabilirea obiectivelor lunare, trimestriale și anuale în strânsă colaborare cu managerii de echipe.
  • Crearea de strategii și campanii de marketing, în conformitate cu foaia de parcurs a produsului și cu strategia locală de vânzări.
  • Dezvoltarea și menținerea relațiilor cu partenerii, în vederea atingerii rezultatelor dorite.
  • Pregătirea materialelor de marketing în vederea susținerii campaniilor.
  • Implementarea campaniilor integrate (dezvoltarea și optimizarea conținutului, planificare de evenimente online / offline, marketing digital) pentru a-i ajuta pe Distribuitorii Naționali în generarea de noi clienți potențiali.
  • Dezvoltarea și menținerea relațiilor cu partenerii în vederea sprijinirii planurilor de vânzări.
  • Gestionarea paginilor sociale ale companiei, dar și îndrumarea partenerilor în crearea de conținut pentru paginile proprii în vederea dezvoltării brandului.
  • Identificarea nevoilor partenerilor și sprijinirea acestora cu materiale coerente de marketing.
  • Prognozarea și comandarea materialelor de marketing necesare activităților desfășurate de parteneri.
  • Promovarea cursurilor de dezvoltare destinate partenerilor de rețea.
  • Analizarea campaniilor de promovare (rate de conversie, trafic, plată pe click, clienți potențiali, număr de clienți actuali, bugete consumate).
  • Executarea altor sarcini din partea manager-ului, atunci când este nevoie.

Cerințe:

  • Studii superioare (diplomă de licență): preferabil marketing, comunicare sau echivalent.
  • Minim 3 ani experiență în marketingul destinat securității video sau echivalent.
  • Spirit creativ, familiarizat cu aplicațiile Adobe: InDesign, Illustrator, Photoshop, precum și cu instrumente de automatizare a marketingului (HubSpot) și platformele sociale.
  • Organizat, proactiv și orientat pe rezultate.
  • Atitudine deschisă și adaptabilitate într-un mediu multicutural.
  • Excelente abilități de relaționare.
  • Pasiune pentru tehnologie.
  • Excelente abilități de comunicare: preferabil limba română. Limba engleză la nivel mediu. Limba chineză este un plus.
  • Experiență în promovarea produselor și serviciilor de securitate este un plus.

ENGLISH

About Us

Hikvision is the world's largest supplier of video surveillance products and solutions. The company specializes in video surveillance technology, as well as designing and manufacturing a full-line of innovative CCTV and video surveillance products. The product line ranges from cameras and DVRs to video management software. Since its establishment in 2001, Hikvision has quickly achieved a leading worldwide market position in the security industry.

Hikvision possesses the world's largest R&D team and state-of-art manufacturing facilities; both allow Hikvision’s customers the benefit of world-class products that are designed with cutting-edge technology.

Hikvision is now searching for a proactive and detail-oriented Marketing Specialist to join our team in Bucharest, Romania.

 Responsibilities:

  • Assist Sales Manager , Sales Representative to achieve Annual , Quarterly and Monthly Targets.
  • Produce and align marketing campaigns with product roadmap and local sales strategy.
  • Animate customers together with the  sales team and push the result to achieve.
  • Prepare the marketing materials to support the campaigns and make sure the partners are aware of them and have access to the campaign assets.
  • Implement integrated campaigns (including content marketing, online and offline events and other digital marketing) in order to help distributors to generate maximum sales leads.
  • Develop and maintain relationships with partners while working tightly with sales team to execute sellout plans.
  • Manage the partner pages, partner newsletters, and ensure partners digital marketing engagement including social media.
  • Identify partners’ need in terms of marketing materials, promotion and events, and support them in the most effective way.
  • Forecast and order marketing materials for channel partners and manage the office stock.
  • Participate in the education promotion for our channel partners’ technical and sales team.
  • Complete other tasks assigned by line manager and Country manager.

Your Profile:

  • BAC+4/5 in marketing or equivalent.
  • At least 3 years of experience within IT or Security marketing, experience from the IT industry and B2B model (Distributors, resellers , installer  etc) is preferred.
  • Creative, familiar with  Ai, PhotoShop, Illustrator  marketing automation tools (Hubspot) and social media platforms.
  • Self-driven, curious, organised and proactive.
  • Multi-tasking and solution oriented.
  • Open-minded and strong cultural adaptation.
  • An excellent relationship builder.
  • High-tech passionate.
  • Romanian native, fluent in English. Chinese language is a plus.
  • Experience in promoting security hardware products is a plus.

Please send your application (CV & motivation letter) in English to: shuyang@hikvision.com and jiaqi.leclercq@hikvision.com

Vă rugăm să trimiteți aplicația (CV și scrisoare de intenție) în limba engleză la: shuyang@hikvision.com și jiaqi.leclercq@hikvision.com

Contactați-ne
Hik-Partner Pro close
Hik-Partner Pro
Security Business Assistant. At Your Fingertips. Learn more
Scan and download the app
back to top

Get a better browsing experience

You are using a web browser we don’t support. Please try one of the following options to have a better experience of our web content.